Publikacja “Ponad słowami. Język polski. Podręcznik do 2 klasy liceum ogólnokształcącego i technikum. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe” została napisana z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych (https://www.taniaksiazka.pl/ponad-slowami-jezyk-polski-podrecznik-do-2-klasy-liceum-ogolnoksztalcacego-i-technikum-czesc-1-zakres-podstawowy-i-rozszerzony-szkoly-ponadpodstawowe-anna-rowny-p-1386259.html). Przedstawia ona utwory literackie, które rozsławiły epokę romantyzmu. Autorki omawianej książki dołożyły największych starań, by przyciągnąć wymagających uczniów oraz nauczycieli.
Podręcznik do języka polskiego dla 2 kasy liceum i technikum (część pierwsza) “Ponad słowami” – nie taki romantyzm straszny jak go inni przedstawiają
Romantyzm to niesamowicie ciekawa epoka. Wywołuje mnóstwo różnego rodzaju kontrowersji. Jedni ją bardzo kochają, inni zaś nienawidzą. Rodzą się spory, w których ludzie debatują nad tym, który poeta (Mickiewicz lub Słowacki – rzecz jasna) był lepszy. Podręczniki do języka polskiego pozwalają poznać najsłynniejsze utwory tych oraz innych autorów. Dzięki publikacji “Ponad słowami. Język polski. Podręcznik do 2 klasy liceum ogólnokształcącego i technikum. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe” uczniowie będą mieli okazję nauczyć się samodzielnej interpretacji utworów takich, jak “Król Olch”, “Dziady”, “Kordian” albo “Nie-Boska komedia”. Pojawiły się tam również utwory dodatkowe, które pozwolą szerzej spojrzeć na daną epokę i zrozumieć ją.
W podręczniku do 2 liceum i technikum “Ponad słowami. Język polski. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe” można się dopatrzeć bloków tematycznych. Dotyczą one najważniejszych postaci literatury i sztuki romantyzmu. Są to przede wszystkim:
- Juliusz Słowacki,
- Aleksander Fredro,
- Adam Mickiewicz,
- Johann Wolfgang von Goethe,
- Zygmunt Krasiński,
- Cyprian Kamil Norwid.
Ciekawostką jest to, że w książce tej znalazły się fragmenty jednej z najsłynniejszych sag, czyli “Wiedźmina”. Można doszukać się w niej nawiązania do romantyzmu. Dzięki temu analizowanie lektur będzie o wiele ciekawsze.