Epoki literackie na lekcjach języka polskiego w szkole średniej

Publikacja z księgarni internetowej taniaksiazka.pl Ponad słowami. Język polski. Podręcznik do 2 klasy liceum ogólnokształcącego i technikum. Część 1. Zakres podstawowy i rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe” została stworzona dla licealistów i uczniów technikum. Przedstawia ona dramaty i powieści, które są charakterystyczne dla okresu romantyzmu. Autorki tejże książki dołożyły wszelkich starań, by uatrakcyjnić lekcje języka polskiego. Dzięki nim uczniowie mają okazję nauczyć się nieco więcej na temat najsłynniejszych wieszczy.

Podręcznik do języka polskiego dla drugich klas szkół ponadpodstawowych “Ponad słowami 2”  – stworzenie niepowtarzalnej okazji do poznania dzieł romantycznych

Podręczniki mają to do siebie, że zazwyczaj skupiają się na kilku najważniejszych zagadnieniach. W przypadku języka polskiego jest podobnie. Tutaj wszystko dzieli się na epoki. W drugiej klasie liceum największy nacisk kładzie się na romantyzm oraz pozytywizm. W  pierwszej części publikacji  “Ponad słowami. Język polski. Podręcznik do 2 klasy liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony. Szkoły ponadpodstawowe” autorki skupiły się na omówieniu romantyzmu. Uczniowie będą mogli bliżej przyjrzeć się na przykład niektórym wierszom Słowackiego lub znanym balladom A. Mickiewicza. Te utwory bardzo rozsławiły wieszczy i sprawiły, że wspominani są oni nawet dzisiaj. Do każdego tekstu przygotowana zostały różnego rodzaju rozwijające zadania. Mają one na celu pomóc w zrozumieniu utworu i nauczeniu się tworzenia ciekawych wypowiedzi.

W omawianym podręczniku do języka polskiego dla liceum i technikum “Ponad słowami 2”  znajduje się blok, który skupia się na kształceniu umiejętności gramatycznych. Publikacja ta jest logicznie przedstawiona i zbudowana. Znajdują się w nim sekcje, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę:

  • wprowadzenie,
  • teksty z  danej epoki,
  • nawiązania,
  • tworzenie różnych wypowiedzi,
  • ćwiczenia umiejętności potrzebnych do napisania egzaminu dojrzałości.